Charter RC Berlin Mickiewicz

2 września 2011 roku miał miejsce charter pierwszego poza granicami naszego kraju polskojęzycznego Klubu Rotary - RC Berlin Mickiewicz.

Klub RC Koszalin reprezentował Vice-Prezydent Tadeusz Dudojć wraz z Małżonką Joanną. Poza życzeniami, od wszystkich członków Koszalińskiego Klubu Rotariańskiego, Tadeusz przekazał od nas prezent w postaci tablicy klubowej wraz z usługą zawieszenia jej na ścianie budynku, w którym odbywać się będą spotkania RC Berlin Mickiewicz. Słowa podziękowania i uznania należą dla kolegi Jarosława Loosa, który był pomysłodawcą i głównym fundatorem tablicy.

Klub RC Berlin Mickiewicz został  utworzony dzięki  inicjatywie Jarosława Wistuby z  RC Berlin Brücke der Einheit. Wspolnie z PDG Karlem Ziegerem - pełnomocnikiem Gubernatora D-1940, w ciągu roku doprowadzili projekt do finału. Klub obecnie liczy  27 osób: 16 pań i 11 panów a ma też w zanadrzu długą listę kandydatów. Charterowym Prezydentem jest Cornelius Ochmann – na co dzień dyrektor w Fundacji Bertelsmann’a. Klub rozpoczął już prace nad projektami społeczno-edukacyjnymi, między innymi nad upowszechnianiem nauki języka polskiego w Niemczech i propagowaniem polskiej kultury.

Kronika nocy charterowej:

Impreza trwała ponad 7 godzin. W części oficjalnej po szeregu powitań i życzeń, kartę Charterową nowemu klubowi wręczył PDG Hans-Jürgen Frerker z D-1940, zarazem Przewodniczący ICC Niemcy – Polska. Życzenia składali Ambasador RP w Niemczech Marek Prawda, DG Mirosław Gavryliv z D-2230, Przewodniczący ICC Polska-Niemcy PDG Andrzej Ludek. Był też list gratulacyjny od Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Polskiego Sejmu Andrzeja Halickiego, który odczytał przyszły prezydent RC Warszawa Sobieski - Józef Jamiński. Życzenia złożył PDG Tadeusz Płuziński z RC Wrocław. Były też życzenia od Klubów sponsorujących: RC Berlin Brücke der Einheit, RC Potsdam, RC Warszawa City, RC Wrocław a także od RC Lviv, RC Berlin, RC Berlin Gendarmenmarkt, RC Berlin Kurfürstendamm, RC Berlin Tiergarten, RC Gdynia, RC Kielce, RC Koszalin, RC Neurupin, RC Szczecin, RC Warszawa Sobieski, RC Wrocław Panorama oraz tworzącego się w Warszawie niemieckojęzycznego RC Warszawa Goethe, reprezentowanym przez Michaela Kerna – przyszłego prezydenta. Wśród prezentów, które dostał klub było kilka utworów patrona Klubu - „Pan Tadeusz” w formie płynnej, wiele obrazów, proporczyki klubowe, dzwon klubowy.

W części artystycznej wystąpiła wspaniała pianistka Katarzyna Wasiak, podopieczna RC Berlin Brücke der Einheit, która grała nam również na Konferencji Dystryktu w Gdyni oraz znana berlińska grupa jazzowa Acki Hofmann & Friend`s.

Guest speakerem wieczoru był Peter Frey, Redaktor Naczelny drugiego programu niemieckiej telewizji ZDF. W fascynującym wykładzie – recenzji odnoszącej się do obecnej sytuacji społeczno gospodarczej w Polsce i Niemczech usłyszeliśmy wiele trafnych spostrzeżeń i ciepłych słów o polskiej sytuacji ekonomicznej. Stwierdził, że sens znaczeniowy powiedzenia „polnische Wirtschaft” zmienił się diametralnie i jest dziś słowem uznania.

berlin-mickiewicz-01berlin-mickiewicz-02berlin-mickiewicz-03
berlin-mickiewicz-04berlin-mickiewicz-05