V Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej
wtorek, 15 maja 2012 00:00

15 maja 2012 roku odbyły się w Świdwinie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To radosne, majowe święto integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych było okazją do wspólnej zabawy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni. W związku z ogłoszeniem Roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka myślą przewodnią uroczystości zostało jego motto życiowe: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Januszowi Korczakowi została poświęcona też wystawa prac plastycznych, pt. „Janusz Korczak Przyjacielem Dzieci”, którą uroczyście otwarto już 10 maja 2012r.

Święto - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - obchodzone jest corocznie na początku maja. W tegorocznych obchodach uczestniczyło ok. 300 osób. Jest to impreza integracyjna, której uczestnikami są zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne. Jej organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sławoborzu.

Festyn pod nazwą „Nie ma dzieci, są ludzie” rozpoczął się od Mszy Św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie, odprawionej w intencji osób niepełnosprawnych.

Po mszy, uroczystości w świdwińskim zamku rozpoczęły się od wystąpienia Dyrektora Ośrodka Pani Danuty Fic. Następnie głos zabrał Starosta Świdwiński- Mirosław Majka, Przewodnicząca Rady Powiatu- Pani Danuta Malitowska oraz Przewodniczący Rady Gminy Sławoborze- Pan Marek Kuźma.

Pani Dyrektor Danuta Fic podziękowała przedstawicielom organu prowadzącego za współpracę i pomoc, a także zaprezentowała dorobek i plany rozwoju SOSW Sławoborze. Dyrektor SOSW w Sławoborzu podziękowała również sponsorom, bez pomocy których imprezy tego typu nie mogłyby się odbyć. Między innymi słowa podziękowania skierowane zostały do RC Koszalin za wsparcie finansowe organizacji tej imprezy w wysokości 2 000,00 złotych. Symboliczne podziękowania w formie dyplomów w imieniu RC Koszalin odebrali Prezydent Klubu Piotr Jankowski oraz Prezydent Elekt Jan Bielerzewski.

Następnie rozpoczęły się występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych placówek i szkół. Równolegle z festynem można było oglądać wystawę oraz kiermasze z pracami osób niepełnosprawnych.

dzien-godnosci-01dzien-godnosci-02dzien-godnosci-03
dzien-godnosci-04dzien-godnosci-05dzien-godnosci-06